אמצעי זהירות טרם שיפוץ בתים ומבנים

עו"ד אורי אסא

עו"ד אורי אסא

עו"ד אורי אסא, חבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 1997 ובוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. בעל סיווג בטחוני גבוה המאפשר ייצוג גופים וחברות שעיסוקם מחייב סיווג זה. כמוכן בעל רשיון נוטריון ממשרד המשפטים וכן חבר ועדת הקנין והמקרקעין של לשכת עורכי הדין ומגשר מוסמך.

צור קשר

אמצעי זהירות בהם יש לנקוט טרם שיפוץ בתים ומבנים

לא מעט פעמים פונים אלי אנשים אשר נמצאים במהלך עבודות שיפוץ של ביתם ומתארים מסכת יסורים שעוברת עליהם בעת עבודות השיפוץ עקב קשיים רבים שהינם נתקלים בהם מול הקבלן אותו שכרו לביצוע העבודות. במרבית הפעמים ברור, כי לו אותם פונים היו נוקטים במספר אמצעי זהירות טרם ההתקשרות עם הקבלן, היה באפשרותם למנוע או למזער את מרבית הבעיות בהן נתקלו, כאשר כעת פתרון הבעיות סבוך יותר וכרוך בעלויות נוספות כגון עלויות משפטיות, הנדסיות וכד'.

מטרת רשימה זו הינה איפוא להציע מספר אמצעי זהירות בהם מומלץ לנקוט בטרם התקשרות עם קבלן לביצוע עבודות שיפוצים. בענין זה יובהר, הכוונה הינה לעבודות שיפוצים בהיקף נרחב יחסית כגון תוספות בנייה למבנה קיים לא כל שכן ביצוע בנייה של בית מראשיתו.

בראש ובראשונה, יש לערוך בירור יסודי אודות הקבלן עימו עומדים להתקשר לביצוע העבודות. מעבר לדרישה מן הקבלן להציג אישור כי הינו קבלן רשום ברשם הקבלנים לגבי סוג העבודה המתבקש, יש לבקש ממנו פרטים של מספר עבודות שיפוץ קודמות שבוצעו על ידו, לבקר בבתים ולברר עם בעלי הבתים אודות טיב העבודות, לוח הזמנים, אחריות לליקויים וכיו"ב. מומלץ לבקש הפניות בעיקר לעבודות עדכניות ולא לעבודות שבוצעו לפני מספר שנים.

אחד הנושאים החשובים ביותר הינו יכולתו הכספית של הקבלן לביצוע העבודות. אם לקבלן אין את היכולת הכספית לביצוע העבודות, פעמים רבות העבודה מתבצעת באיכות ירודה, תוך איחור ממושך בלוח הזמנים ולעיתים אף נעצרת במהלכה. אומנם בירור יכולתו הכספית של הקבלן אינה מלאכה פשוטה אך ניתן לנסות ולעמוד על כך באמצעות בדיקת צבר העבודות הנוכחי של הקבלן ומצבן. כלומר יש לבדוק אילו עבודות מבוצעות באותה עת על ידי הקבלן ומהו מצבן לרבות קיום בירור עם מזמיני העבודות לגבי שביעות רצונם. בנוסף קיימות חברות אשר מנפיקות דוחות אודות מצבן של חברות ורצוי להיעזר גם בשירותיהן.

חשוב לא להתפתות להצעות מחיר של קבלנים אשר נמוכות באופן מחשיד מהצעות מחיר אחרות שנתקבלו. כפי שידוע, הזול בסופו של דבר עלול לעלות ביוקר רב. על מנת שקבלן יבצע עבודתו בצורה נאותה הוא חייב להרוויח בעבודתו, וקבלן שמגיש הצעה במחיר רצפה עלול פעמים רבות לגרור גם את המזמין לקשיים.

נקודה מרכזית נוספת הינה החוזה המשפטי עם הקבלן. פעמים רבות אנשים מנסים לחסוך בשירותי עורך דין, ומסתפקים בחוזה שהקבלן מסר להם או בחוזה שמצאו באתר אינטרנט כלשהו, שלאו דווקא מתאים לעבודות השיפוץ הרלבנטיות. היות ופעמים לא מעטות מתעוררים קשיים מול הקבלן, חשוב שזכויות מזמיני העבודות ישמרו ויעוגנו בצורה ברורה בחוזה. אומנם השירות המשפטי כרוך בתשלום, אך הנזק בהעדרו גבוה עשרות מונים.

בנושא החוזה המשפטי חשוב להקפיד על מספר נושאים:

לוח זמנים – יש לקבוע לוח זמנים ברור לפי שלבים וכן לקבוע מנגנון פיצוי בגין איחורים.

תשלומים – יש להגדיר את הנושא בצורה ברורה ובמיוחד להתייחס לנושא של שינויים ותוספות בעבודות, שכן קבלנים דורשים פעמים רבות עבורם תמורה מופרזת בהעדר מנגנון מסודר של תמחור. כמו כן בקביעת לוח התשלומים יש לוודא כי התשלום יבוצע תמיד לאחר הביצוע, ולא לפניו, על מנת להבטיח כי אם העבודה תיעצר לא ישולמו כספים לעבודות שטרם בוצעו.

בטחונות – אחד הנושאים החשובים ביותר. יש לדרוש בטחונות ממשיים להתחייבויות הקבלן. יוסבר, כי חברה הינה אישיות משפטית עצמאית ונפרדת מהקבלן עצמו, ואם החוזה נעשה עימה בלבד ובהעדר בטחונות אחרים, עלולים מזמיני העבודה למצוא עצמם מול שוקת שבורה. לכן, יש לקבל ערבות אישית של בעלי החברה לעבודות (לאחר שוידאנו כי אותם בעלים הינם בעלי יכולת כלכלית) ובנוסף רצוי ביותר לקבל בטחון נוסף כגון ערבות בנקאית או עיכוב כספים בגין כל שלב תשלום.

אחריות לליקויים – יש להגדיר את תקופת האחריות ותחומיה ורצוי להותיר בטחון ממשי בידי בעלי הבית גם לתקופה זו.

הנושאים שפורטו לעיל הינם רק על "קצה המזלג" וקיימים אמצעי זהירות נוספים אותם יש לנקוט על מנת למנוע ככל האפשר תקלות בלתי צפויות, ועל כך ברשימה הבאה.

* רשימה זו הינה למידע כללי בלבד, אין היא מהווה בשום מקרה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך על האמור בה ללא קבלת יעוץ משפטי המותאם לכל מקרה ונסיבותיו.

סגירת תפריט
Call Now Button
סגור
צור קשר
close slider

מצדה 7 (בנין ב.ס.ר. 4 קומה 23), בני ברק, מיקוד 5126112
טל. 03-5755553
פקס. 03-5755688
דוא"ל. uri@assa-law.co.il