על חשיבות רישומה של הערת אזהרה לטובת הקונה בעיסקת מקרקעין

עו"ד אורי אסא

עו"ד אורי אסא

עו"ד אורי אסא, חבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 1997 ובוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. בעל סיווג בטחוני גבוה המאפשר ייצוג גופים וחברות שעיסוקם מחייב סיווג זה. כמוכן בעל רשיון נוטריון ממשרד המשפטים וכן חבר ועדת הקנין והמקרקעין של לשכת עורכי הדין ומגשר מוסמך.

צור קשר

אחד הדברים החשובים ביותר בעת רכישת מקרקעין (דירה, נכס מסחרי, מגרש וכיו"ב), הינו להבטיח, כי לאחר חתימת החוזה וביצוע התשלום הראשון מהקונה למוכר ועד למועד בו יועברו הזכויות בנכס על שם הקונה, לא ימכור המוכר את הנכס פעם נוספת לקונה נוסף, וכן כי במידה ויוטלו עיקולים, שיעבודים וכד' על זכויות המוכר במקרקעין, יהיו זכויות קונה המקרקעין עדיפות על פני נושי המוכר.

לשם כך יצר המחוקק את המנגנון החשוב של רישום הערת אזהרה בלשכת הרישום (טאבו), כאשר במקרה של עיסקת מכר, נרשמת לטובת הקונה הערת אזהרה על זכויות המוכר במקרקעין, אשר מבטיחה את זכויותיו למול קונה שני ונושי המוכר.

בעיסקות מכר נהוג איפוא, כי במעמד החתימה וכנגד התשלום הראשון רושם הקונה לטובתו הערת אזהרה ובכך מבטיח את עצמו.
הליך הרישום הינו פשוט וזול וקונה מקרקעין שאינו עושה זאת חושף עצמו לסיכונים מיותרים.
במאמר מוסגר יצויין, כי לעיתים המצב הרישומי של המקרקעין הנרכשים אינו מאפשר רישום הערת אזהרה (כגון, מקרקעי מינהל מקרקעי ישראל שטרם נרשמו על שם המוכר), ובמקרה כאמור יש לנקוט באמצעי זהירות אחרים בהתאם לנסיבות.

* המידע לעיל הינו כללי בלבד ואין הוא מהווה בשום מקרה תחליף לייעוץ משפטי.

סגירת תפריט
סגור
צור קשר
close slider

מצדה 7 (בנין ב.ס.ר. 4 קומה 27), בני ברק, מיקוד 5126112
טל. 03-5755553
פקס. 03-5755688
דוא"ל. uri@assa-law.co.il